Výplet

Ani s tým  najvhodnejším rámom pre Vás sa Vám však nebude dobre hrať, pokiaľ nebude správne vypletený kvalitným výpletom.Výplet, ktorý je v raketách pri predaji napletený výrobcom rakiet je vždy označovaný, ako reklamný. Nie však z dôvodu jeho nižšej kvality, ale pre čas, ktorý ubehol od doby jeho napnutia. Výplet totiž od momentu napnutia postupne stráca svoje ideálne hracie vlastnosti. Aj rekreačný hráč, ktorý sa venuje tenisu pravidelnejšie, môže rozdiel medzi starým a novým rozpoznať  /zlá kontrola dĺžky úderov, premenlivá odrazová schopnosť, množstvo negatívnych vibrácií, sú len časťou nežiadúcich vlastností starého výpletu/. Je preto dobré si pôvodný, alebo starý výplet, nechať, čo najskôr vymeniť. Sila napnutia a kvalita, materiál výpletu veľmi ovplyvňujú hracie vlastnosti rakety, preto je potrebné aj tomuto venovať rovnakú pozornosť, ako výberu rámu. Samozrejme, je tiež veľmi dôležité, aby bola raketa vypletená nielen vzorovo, ale hlavne technicky postupovo správne.  Nesprávny postup pri vypletaní totiž môže poškodiť rám, čo Vás okrem straty záruky a zlej hry, dokáže pripraviť aj o celú raketu.Raketu si preto dávajte  prepletať  jedine  tam, kde Vám poskytnú aj záruku na správnosť vypletenia, čo je podmienka pre uplatnenie si  prípadnej reklamácie rámu pre rakety všetkých značiek.

.

 

Životnosť výpletu

Je rozdielna od druhu výpletu,  hrúbky,  napätia, ale i povrchu, na ktorom sa hrá (napr. na antuke praskne skôr). Spravidla, výplet by nemal byť v rakete dlhšie ako 40 hracích hodín, 6-mesiacov, (aj keď sa s ňou nehralo), čo platí pre najodolnejšie výplety,  komfortné treba vymieňať skôr. Alebo je dobré si ho dávať meniť aspoň tak často, ako často hrávate tenis do týždňa, nie však menej, ako 2-krát do roka. Ak sa venujete tenisu len sezónne, teda od jari do jesene, dávajte si raketu  prepliesť aspoň vždy na jar.

 

Výber výpletu

 

Je veľmi tažke jednoznačne povedať, ktoré výplety sú najhratelnejšie. Všeobecne platí, že najhratelnejšie výplety sú také, ktoré sú pružné a po zahraní úderu sa vrátia na pôvodné miesto. Hrateľnosť ovplyvňuje materiál, hrúbka a konštrukcia výpletu. 
 
Zvýšená trvanlivosť je hlavne u hrubších výpletov, to ale má negatívny vplyv na hrateľnosť výpletu. Všeobecne odporúčame začaťs hrubším výpletom a ak bude držať, prejsť na tenší pre zlepšenie hratelnosti. Pre hráčov, ktorí stredný výplet rýchlo trhajú, navrhujeme vyskúsať hrubší. 
Všeobecne možno povedať, že tenšie struny ponúkajú lepšiu hrateľnosť, zatiaľ čo silnejšie struny poskytujú zvýšenú odolnosť. Tenisový výplet sa meria v rozsahu od 15 (najhrubší) do 19 (najtenší), s polovičným meradlom označeným ako L (15L, 16L, atď).
 
Dnešné výrobné procesy produkujú nylonové struny (alebo syntetické čreva, ak trváte na tom), ktoré poskytujú dobrú kombináciu hrateľnosti a trvanlivosti. V súčasnosti asi 98% neprofesionálnych hráčov využíva syntetické črevá. 
Prírodné črevá- zabezpečujú pre hráča najlepšiu hrateľnosť a cit. Sú však často prehliadané, kvôli ich vyššej cene. Tento výplet je ideálny pre hráčov, ktorí majú problémy s ramenom alebo proste chcú to najlepšie. Profesionálny hráči dnes využívajú hybridné struny, čo je kombinácia prírodného čreva a polyesteru. 
Polyester- trvanlivý výplet, ktorý neposkytuje až tak veľa citu a energie. Je však žiadanou voľbou profesionálnych hráčov, kvôli jeho trvanlivosti. Nedoporučujeme čieto polyesterové črevá pre začínajúcich hráčov. 
Kevlar- najodolnejší výplet, nieje vhodný pre amatérskych hráčov a hráčov, ktorí majú problémy s ramenom. Silu vypletania odporúčame znížiť o 10%.
 
Napätie výpletu je veľmi dôležitý faktor pre kvalitnú hru. Všeobecne platí, že nižšie napätie Vám dáva väčšiu silu a vyššie napätie zase väčšiu presnosť. Avšak začiatočníci by radšej mali zvoliť menšie napätie, nakoľko sa s ním dajú lepšie kontrolovať aj menej vydarené údery. Každá raketa má odporúčaný rozsah napätia. Doporučujeme začať od stredu a hľadať ideálne napätie pre Váš výplet.